CUMALIKIZIK ve ULUDAĞ TURU

Cumalıkızık Köyü, Osmanlı Devleti’nin Bursa’da yerleştiği ilk bölgelerden biridir. Osmanlı sivil mimarisinin en muhteşem örneklerini günümüze ulaştıran köyde, toplam 270 adet Osmanlı dönemi evi bulunmaktadır. Bu evlerin 180 tanesi günümüze de kullanılmakta olup geri kalanı restoran ve koruma çalışması altındadır. Uludağ, Bursa’nın güneybatı kısmında bulunur ve Marmara Bölgesinin en yüksek dağı olma özelliğine sahiptir. 2,543 metre yüksekliğindeki Kartaltepe ise Uludağ’ın en yüksek noktasıdır. Bizans döneminde Keşiş Dağı denilmiştir ve bir rüzgâr çeşidi olan keşişleme ismini bu dağdan alınmıştır.

Uludağ 1961 yılında milli park ilan edilmiştir. O tarihten bu yana oldukça gelişme gösteren Uludağ şimdi birçok turist için kış aylarının gözde destinasyonlarından biridir. Hizmet olarak da turistleri çeken Uludağ’da konforlu ve lüks oteller, tatil köyleri, kayak turları ve çeşitli alışveriş merkezleri bulunur.

Uludağ Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporlarının merkezi olmasıyla bilinir. İklim çeşitliliğinin olması sebebiyle zengin flora ve faunaya sahiptir. Sadece bu yöreye özgü, endemik bitki türleri vardır ve bu nedenle birçok araştırmacı tarafından da ziyaret edilir. Ulusal parkı ve özellikle kayak gibi kış sporları ile kış turizminin vazgeçilmez adresi haline gelmiştir.

PROGRAM

  • 06:00 Okuldan hareket
  • 09:00 Cumalıkız’da Kahvaltı
  • 11.00 Uludağ’a varış ve serbest zaman
  • 14:00 Öğle yemeği
  • 18:00 Uludağ’dan hareket
  • 21:00 Okula varış
GEZELİM :   EDİRNE

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir