EDİRNE

okul turları

Edirne, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında yer alan bir ildir. İl nüfusu: 407.763’dür. Bu nüfusun % 78,3′ ü şehirlerde yaşamaktadır. İlin yüzölçümü 6.145 km²’dir. İlde km²’ye 66 kişi düşmektedir. Merkez ilçeyle beraber 9 İlçe, 16 belediye, bu belediyelerde 95 mahalle, ayrıca 253 köy bulunmaktadır. 

EDİRNE GEZİ NOKTALARI

SELİMİYE CAMİİ

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ve dahi mimarlarından Mimar Sinan’ın 80 yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii Osmanlı ve Türk sanatının hatta dünya mimarlık tarihinin başyapıtlarından biridir. Selimiye Camii ve Külliyesi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de bulunuyor.

Hem Edirne’nin hem de Osmanlı İmparatorluğu’nun simgesi olan cami kent merkezinde yer alıyor. 1568-1575 yılları arasında Sultan II. Selim’in emriyle yaptırılan Selimiye Camii çok uzaklardan bile görülebilen dört minaresi ile göze çarpıyor. Kurulduğu yerin seçimi Mimar Sinan’ın aynı zamanda usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da gösteriyor. Selimiye’nin içi dış görselinden de daha büyüleyici bir etkiye sahip.

BEYAZIT KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ

Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Osmanlı darüşşifalarını günümüzde gerçek anlamda yaşatan tek müze olarak  darüşşifaların tıp tarihimizdeki önemine ışık tutuyor. 1997 yılında açılan müzeye 2008 yılında eklenen Tıp medresesi bölümü müzeyi daha önemli bir noktaya taşımış.  Bu çalışma ile 15.yüzyıldaki tıp medresesi ve ders ortamı mankenlerle canlandırılmış ve dönemin hekimlik eğitiminin bilinmeyen yönleri vurgulanmış. Müze bu anlamda ziyaretçilerini tıp eğitiminin tarihinde bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Geçmişte akıl hastalarının müzik ile tedavisinin canlandırılışı özellikle dikkat çekiyor.

SARAÇLAR CADDESİ

İstanbul’un İstiklal Caddesi gibi şehrin merkezindeki araç trafiğine kapalı ana cadde olan Saraçlar Caddesi Edirne’de gezilecek yerlerin başında geliyor. Sağlı sollu dükkanlar, kafe ve restoranlardan oluşan caddenin tam ortasında büyük bir süs havuzu bulunuyor.

GEZELİM :   YEDİGÖLLER

ALİ PAŞA ÇARŞISI

Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yüzyıla kadar olan döneminde Edirne, çarşı ve hanlar bakımından en zengin ve gelişmiş illerden biri olmuş. Bu çarşıların en bilinenlerinden ilki de Edirnelilerin daha çok Kapalı Çarşı adıyla andıkları Ali Paşa Çarşısı. Saraçlar Caddesinde bulunan, İstanbul’daki Kapalı Çarsı gibi baharat, züccaciye, giyim gibi bir kapalı çarşıda bulunması gereken dükkânları bünyesinde bulunduran 130 dükkânlı, 6 kapılı bir çarşı konumundadır.

BULGAR KİLİSESİ

880 yılında kurulan Sv. Georgi, Edirne’nin Kıyık  semtinde, arka sokaklarında küçük bir Ortodoks kilisesi. Kurulduğundan bu yana aynı ailenin üyeleri papazlık yapıyor. Valilikçe restore edilmiş olup kilise hem ibadete hem de ziyarete açıktır.

BÜYÜK SİNAGOG

Edirne tarih boyunca  farklı dinlere mensup halkların, asırlarca hoşgörü ile yaşadığı bir kent. Müslümanlar gibi, Hıristiyanlar ve Museviler de kendi dini ihtiyaçlarına dair yapılar inşa etmiş, bu yapıların bir kısmı çeşitli yapı kayıpları ve restorasyonlarla günümüze ulaşmayı başarmış. Avrupa’nın en büyük, dünyanınsa üçüncü büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu bu yapılardan en görkemlisi. Edirne Büyük Sinagogu, şehirde yeterli cemaati bulunmadığı için İstanbul gibi büyük şehirlerden gelenlerce özel günlerde ibadet için kullanılıyor. Halkın ziyaretine de açık olan sinagog zaman zaman kültür-sanat aktivitelerine ev sahipliği yapıyor.

TUR PROGRAMI 

 • 07.00 Edirne’ye Hareket
 • 08.00 Dinlenme Tesislerinde Açık Büfe Kahvaltı
 • 10.30 Edirne’ye Varış
 • 10.45 Şükrü Paşa Anıtı, Tabyalar ve Müze gezisi
 • 11.30 Saray içi Mevkiinin Ziyareti, Fatih Köprüsü, Balkan Savaşı Şehitliği Ziyareti
 • 12.15 II. Bayezit Külliyesi’nin Ziyareti
 • 13.30 Öğle Yemeği
 • 14.20 Selimiye Camii Gezisi ve Selimiye Arastası Serbest Zaman
 • 15.30 Üç Şerefeli Cami gezisi
 • 16.30 Karaağaç Bölgesinde Lozan Anıtı ve Tren Ziyareti
 • 17.00 Meriç Nehri Boyu’nda Serbest Zaman
 • 18.00 İstanbul’a Hareket
 • 21.00 İstanbul’a Varış

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir