FARUK YALÇIN (DARICA) HAYVANAT BAHÇESİ

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Türkiye’nin en büyük ili olan İstanbul ile en zengin ikinci ili olan Kocaeli’ne eşit uzaklıkta ve ortalama bir saatlik sürede ulaşılabilecek, havası temiz ve yeşili bol bir bölge olan Darıca’da yer almaktadır.

Kocaeli ilinin üç farklı iklim kuşağını (Sibirya/Avrupa, Akdeniz, İran/Turan) barındırması, %45 gibi yüksek bir oranda ormanlık alan olması, ormanlarının %97’sinin doğal ve %80’inin verimli orman olması, makilik ve sulak alanların zenginliği nedeniyle, çok zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olmasını sağlamıştır.

Hayvanat Bahçeleri arasında değiştirilen hayvanlar, en az 5 nesil hayvanat bahçelerinde üremiş, çoğalmış ve bu koşullara uyum göstermiş hayvanlardır.80 dönümlük alanda, 286 türü aşan ve 3.600 üzerindeki hayvan nüfusu ile Orman Bakanlığınca ruhsatlandırılmış olan ülkemizin en çok türe sahip hayvanat bahçesidir.

Bünyesinde barındırdığı 600’ü aşkın bitki türü ile ülkemizin zengin botanik parkları arasındadır. Sahip olduğu botanik çeşitliliğin yarısı egzotikler olup, 200’ü aşkın tür odunsu/ağaçsı bitkidir. Bu yönü ile ülkemizin ve bölgemizin öne çıkan önemli botanik merkezlerinden biridir. Bitki nüfusu 7800’den fazladır.

PROGRAM

  • 08:00 Okuldan hayvanat bahçesine hareket
  • 10:00 Darıca’ya varış ve gezimin başlangıcı
  • 14:30 Hayvanat Bahçesinde gezimizin bitişi ve dönüş
  • 16:00 Okula varış
GEZELİM :   YEDİGÖLLER

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir