MADAME TUSSAUDS İSTANBUL (Balmumu Heykeli Müzesi) 

Alanında dünya çapında üne sahip müze, ilk olarak 250 yıl önce dönemin önde gelen Balmumu sanatçılarından Dr. Philippe Curtius’un eğitim verdiği Marie tarafından Londra’da kurulmuş. Londra’daki ilk müzenin başarısının ardından ikili, kraliyet ailesi üyelerine ders vermek için Fransa’ya geçmiş ve burada insanların gündemi takip etmelerine yardımcı olan pek çok sergi açmış.

Başta müze koleksiyonu kraliyet mensuplarının, politikacıların ve devrimcilerin heykellerinden oluşsa da zamanla sporcuların, bilim insanlarının, müzisyenlerin eklenmesiyle Madame Tussauds milyonları kendisine çeken kültürel bir cazibe merkezine dönüşmüş. Müzenin 21. şubesi olan Madame Tussauds İstanbul ise 2016 yılında kapılarını ziyarete açtı.

Eserlerin bu kadar büyük çapta ilgiyi toplayabilmesinin temelinde, heykellerin asıllarının bire bir kopyası niteliğinde olmaları yatıyor. Bunun için ilk olarak figürü yapılacak kişinin yüzlerce ölçüsü alınıp, pek çok farklı açıdan fotoğrafı çekiliyor. Ardından ölçüler ve fotoğraflar aracılığıyla 150 kilogramlık kilden kalıp oyuluyor. 6 farklı işlemden daha geçen heykel, en sonunda 300.000$ değerinde bir şahesere dönüşüyor.

TUR PROGRAMI

  • 11.00 Okuldan Hareket
  • 12.00 Madame Tussauds’a Varış
  • 15.00 Madame Tussauds’dan Okula Hareket
  • 16.00 Okula Varış
GEZELİM :   PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir